Şiir Kenti

Ahat Andican ( 1950) Hayatı ve Eserleri

 

1950 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Akşehir’de tamamladıktan sonra 1968 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girdi ve 1974 yılında doktor oldu. Askerlik görevini bitirdikten sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’na asistan olarak girdi. 1980 yılında Genel Cerrahi Uzmanı, 1984 yılında Doçent ve 1991 yılında profesör olarak akademik kariyerini sürdürdü. Bu alanda basılmış 2 kitabı ve çok sayıda makalesi vardır.

Mesleki çalışmalarının yanında Türk Dünyası, Doğu Bloku ve Türk ilişkilerinin kurulmasında görev aldı. Bu konularla ilgili ‘Değişim Sürecinde Türk Dünyası’ isimli yayımlanmış kitabı vardır.

1995 seçimlerinde Anavatan Partisi’nden İstanbul Milletvekili seçildi. 1996 Genel kongresinde MKYK Üyeliği’ne seçildi ve Basın ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi. 30 Haziran 1997’de kurulan Mesut Yılmaz Hükümetinde Türk Cumhuriyetleri ve Türk Toplulukları ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanlığı ve Hükümet Sözcülüğü görevini yürüttü.

1998-2001 Yılları arasında Basın ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Evli ve iki çocuk babası.

ESERLERİ:
1.Değişim Sürecinde Türk Dünyası
2.Cedidizm’den Harice Türkistan Mücadelesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.