Şiir Kenti

Nazım Hikmet Biyografisi

Nazım Hikmet Biyografisi

 

Nazım Hikmet Mustafa Kemal Atatürk gibi Selanik’te doğdu. Doğumu 1902 olarak bilinmektedir. Okul hayatının birinci basamağı olan  ilköğretimini İstanbul’da Göztepe daha sonra Taşmektep, Galatasaray Lisesi ilk bölümü  ve Nişantaşı Numune Mektebi’nde tamamladı. Orta öğrenimini ise  Heybeliada Bahriye Mektebi’nda tamamladı. Bahriye okulunu bitirdikten sonra, Hamidiye Kruvazörü’ne stajyer güverte subayı olarak atandı. Bir gece nöbetinde üşütüp zatülcem oldu. Bu durumdan sonra sağlığını kazanamayınca, askerlikten çürüğe çıkarıldı.

 

Millî Mücadele’ye destek vermek üzere Anadolu’ya geçti. Bolu Lisesi’nde kısa bir sürede olsa öğretmenlik yaptı. Rus devrimiyle yakından ilgilendi. Bir süre sonra bu ilgisi ile birlikte Batum’dan Moskova’ya gitti. Doğu Üniversitesi’nde ekonomi ve toplumbilim okudu (1922-1924). Yurda dönüşünden sonra edebi alanların temeli olacak olan Aydınlık dergisine katıldı. Burada çıkan şiirlerinden ötürü, hakkında mahkumiyet kararı verildiğini öğrenince, yeniden Rusya’ya kaçtı. Af çıkması üzerine tekrar Türkiye’ye döndü. Bir süre de olsa  Hopa Cezaevi’nde tutuklu kaldı. Böylece mahkumiyet yaşamış oldu.

 

Sonrasında  İstanbul’a yerleşti. Çeşitli gazeteler ve dergilerde  ve film stüdyolarında çalıştı. İlk şiir kitaplarını o zaman çıkardı ve oyunlarını yazdı (1928-1932). Bir ara yine tutukladılar. Cumhuriyet’in 10. yılı dolayısıyla çıkarılan genel af yasasıyla serbest bırakıldı.

 

Akşam, Son Posta ve Tan gazetelerinde ‘Orhan Selim’ takma adıyla mizahi yönünü de  göreceğiniz fıkra yazarlığı ve başyazarlık yaptı.

 

Kara Harp Okulu öğrencileri arasında propaganda yaptığı iddiasıyla yargılandı. Harp Okulu, Askeri Mahkemesi’nce 15 yıl, ardından Donanma içinde faaliyette bulunduğu iddiasıyla da Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nce 20 yıl olmak üzere toplam 35 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezası Türk Ceza Kanunu’nun 68 ve 77 maddeleri uyarınca, 28 yıl dört aya indirildi (1938).

 

Demokrat Parti’nin iktidara gelmesinden sonra çıkarılan af yasası (1950) kapsamına alınması için açılan büyük bir kampanya başlatıldı. Bu arada hapishanede açlık grevine başladı. Sonunda geri kalan cezası affedildi.

 

Serbest bırakıldıktan sonra hakkında askerlik kararı alındı. 50 yaşında, çok zor durumda kaldı. Kız kardeşinin kocası Refik Erduran’ın yardımıyla bir motorla Karadeniz’de seyreden Romanya bandıralı bir gemiye binerek Türkiye’den kaçtı. Bundan sonraki hayatı, baskı altında ve zorunlu Sovyet propogandası yapmakla geçmiştir. 3 Haziran 1963 tarihinde Moskova’da öldü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.